Zgodnie z Ustawą z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych Dz.U.2017.0.1161
Rekultywacja to nadanie lub przywrócenie gruntom zdegradowanym albo zdewastowanym wartości użytkowych
lub przyrodniczych przez właściwe ukształtowanie rzeźby terenu, poprawienie właściwości fizycznych i chemicznych, uregulowanie stosunków wodnych, odtworzenie gleb, umocnienie skarp oraz odbudowanie lub zbudowanie niezbędnych dróg.
W przypadku kopalń odkrywkowych wchodzących w skład jednostek należących do Krakowskich Zakładów Eksploatacji Kruszywa S.A. prowadzących działalność górniczą związaną z eksploatacją piasku i żwiru, głównie spod powierzchni lustra wody, proces rekultywacji przedstawia rozwiązania na podstawie informacji o złożu w zakresie rekultywacji podstawowej (technicznej) i szczegółowej (biologicznej) oraz wskazuje możliwości zagospodarowania w przyszłości terenów poeksploatacyjnych kopalń w granicach udokumentowanych złóż kruszyw naturalnych.
Eksploatacja kruszywa naturalnego trwająca na jakimś obszarze przynajmniej kilkanaście lat pozwala wyodrębnić szereg czynników naturalnych mających decydujący wpływ na metody wydobywcze, ale także warunkujące wybór przyszłego kierunku rekultywacji i zagospodarowania terenów pogórniczych.
Podstawowymi kierunkami rekultywacji funkcjonującymi na terenach kopalń Kruszywo S.A. są:
Przykładowe prace rekultywacyjne obejmowały:
Roboty ziemne związane z ukształtowaniem i uporządkowaniem powierzchni w zakresie:
Prace agrotechniczne związane z przygotowaniem powierzchni do obsiewu trwałą mieszanką roślinności zielnej obejmowały:
W kopalniach Kruszywo S.A. prace rekultywacyjne od początku istnienia firmy wzorowo wykonują jej pracownicy zatrudnieni w Grupie Robót Ziemnych, Drogowych i Rekultywacji.
Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa S.A.
ul. Rzemieślnicza 1
30-363 Kraków