W sierpniu 2017 r. poddano przyrodniczej ocenie florę i faunę na terenie projektowanego obszaru eksploatacji kruszywa
w miejscowości Jankowice wraz z istniejącym zakładem przeróbczym oraz przedmioty ochrony OSOP (Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków) Natura 2000 "Dolina Dolnej Skawy" (PLB 120005). Zakład górniczy Koplni Kruszywa "Zakole A" ze złożem „Jankowice 2” zlokalizowany jest na lewym brzegu Wisły przy północnej granicy OSOP Natura 2000, na wysokości ujścia
do niej rzeki Skawy. Od strony wschodniej graniczy z dawną żwirownią "Zakole A" wówczas użytkowaną rekreacyjnie jako łowisko wędkarskie lokalnego koła PZW.
Dolina Dolnej Skawy jako OSOP Natura 2000 została powołana ze względu na występowanie 23 gatunków lęgowych ptaków zamieszczonych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej, zaś liczebność 7 z nich (Krakwa, Głowienka, Czernica, Rybitwa Białowąsa, Bączek, Śmieszka, Ślepowron) spełnia kryteria wyznaczania ostoi ptaków wprowadzone przez BirdLife International.
Przeprowadzone badania awifauny nie wykazały żadnego istotnego zagrożenia, bądź przeciwwskazań
dla planowanego poszerzenia eksploatacji Kopalni Kruszywa "Zakole A" z ornitologicznego punktu widzenia. Stwierdzone gatunki ptaków, ich status oraz wymagania środowiskowe nie wyłączają planowanej eksploatacji złoża "Jankowice 2" w przyszłości. Stwierdzono również, że eksploatacja nie będzie miała negatywnego, istotnego wpływu na cele i przedmioty (gatunki ptaków) OSOP Natura 2000 – Dolina Dolnej Skawy w przyszłości, jak również
na trwałość ich występowania. W przyszłości ostoja ptaków przy odpowiednich zapisach, zyska kolejny akwen wodny
z wyspami, który będzie skolonizowany przez gatunki istotne dla Wspólnoty Europejskiej (ślepowron, rybitwa rzeczna).
Z kolei badania płazów i gadów wykazały, że zaplanowane prace wydobywcze nie wpłyną negatywnie na dwa występujące tu gatunki jaszczurek, podlegających ochronie prawnej w Polsce.
W ciągu dekady od zakończenia eksploatacji kruszywa naturalnego z przedmiotowego złoża "Jankowice 2" i przy realizacji wskazanych działań kompensacyjnych (utworzenie wysp), nowo powstały zbiornik przyczyni się do wzrostu liczby gniazdujących par wybranych gatunków ptaków lęgowych w ostoi (ślepowron, rybitwa rzeczna, mewy). Utworzenie wyspy stworzy ptakom alternatywę na wypadek zaniechania prowadzenia gospodarki rybackiej na jakimkolwiek kompleksie stawowym w okolicy. Nowopowstały zbiornik podniesie bioróżnorodność przyrodniczą ostoi, a w przyszłości może odgrywać ważną rolę jako miejsce odpoczynku w okresie wędrówki migracyjnej, szczególnie jesiennej dla wielu gatunków ptaków istotnych w skali regionu i kraju.
Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa S.A.
ul. Rzemieślnicza 1
30-363 Kraków